close
تبلیغات در اینترنت
در هیاهوی زندگی در یافتم::چه دویدنهایی که فقط پاهایم را از من گرفت در حالیکه گویی ایستاده بودم!!!چه غصه هایی که فقط سپیدی مویم را حاصل شد در حالیکه قصه ای کودکانه بیش نبود...دریافتم:: کسی هست که اگر بخواهد میشودواگرنخواهد نمیشود به همین سادگی!!!کاش نه میدویدم نه غصه میخوردم فقط اورا نگه میداشتم او خودش بجایم میدویدوغصه میخورد.....از انسانها غمی به دل نگیر؛زیراخودنیزغمگینند؛باآنکه تنهایندولی ازخودمیگریزند،زیرابه خودوعشق خودشک دارند.پس دوستشان بدار اگرچه دوستت نداشته باشند.......

بندرتاریخی سیراف

یکشنبه 25 آذر 1397
توضيحات بنر تبليغاتينویسنده : سمیه درک زاده |

شهری باستانی واقع در بخش مرکزی شهرستان کنگان در استان بوشهر، یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. سیراف یکی از قدیمیترین بنادر ایران است که زمانی دارای رونق فراوانی بوده‌است. شهر باستانی «سیراف» دارای معماری خاصی می‌باشد که بسیار شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور می‌باشد.

سیراف
سیراف

 

حوضچه‌های آب باران:

آنچه که امروزه در ارتفاعات مشرف بر دامنه کوههای شمالی سیراف می‌بینیم، و اندیشمندان و محققان از آن به عنوان قبور سنگی یاد می‌کنند، در ابتدا به منظور ایجاد قبر و مدفن مردگان خلق نشده‌اند بلکه حوضچه‌های استحصال آب باران بوده‌اند که بر روی کوههای مشرف به دریا و شهر برای استفاده از آب باران و نیز تزریق به درون زمین و پیوستن به سطح سفره‌های آب زیرزمینی جهت تقویت آبخوانهای آن منطقه و به منظور برداشت در پائین دست از طریق چاههای حفره شده در طبقات سنگی بوده‌اند.

به منظور تأمین آب شرب از طریق باران، که تنهاترین، مهم‌ترین و مؤثرترین روش در استحصال آب باران به شمار می‌آید جمع آوری مستقیم آب بر روی سطوح نازله می‌باشد. به منظور بهره وری از آبهای نازله و جلوگیری از هدر رفتن آنها و نیز تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی چاههای مذکور پیشینیان سیراف به این نتیجه می‌رسند که هر آنچه آب نازله را بر سطح کوه مذکور در بالادست چاههای حفر شده، استحصال و ذخیره نمایند و بدین طریق به آبهای جمع آوری شده فرصت بیشتری جهت نفوذ به درون زمین دهند. در حال حاضر از نواحی نزدیک به خط الرأس کوه با ایجاد مخازن با مقطع چهارگوش به ابعاد متفاوت حوضچه‌هایی را در سرتاسر یال جنوبی کوه تعبیه نموده‌اند که قادر به جمع آوری مجموعه آبهای نازله بر سطح اراضی مذکور باشد. چاههای حفر شده درون طبقات سنگی نیز درست در پائین دست هر مجموعه مخازن ذخیره آب تعبیه شده به طوریکه با نفوذ آب و رسیدن به سطح ایستابی منطقه بلافاصله سطح آب چاههای مذکور را مورد تأثیر قرار می‌دهد.

ابعاد حوضچه‌ها عموماً به صورت مقطع مستطیلی (چهارگوش) بوده و طول این مخازن در جهت شیب واقع است. برخی از این حوضچه‌ها دارای سرریز بوده بطوریکه پس از پرشدن آن،آب مستقیما درون حوضچه پائین دست هدایت می‌شده‌است. همچنین در بخش انتهائی برخی از این مجموعه حوضچه‌های دامنه‌ای، سرریز آخرین حوضچه به یک کانال دست ساز (که می‌توانسته مسیر طبیعی جریان آب باشد) ختم می‌شود که احتمالاً از این کانال آب به عنوان سرریز نهائی یا حقابه پائین دست و یا شاید آبیاری مزارع به مکانهای مورد نظر هدایت می‌شده‌است. لزوم استفاده بهینه از آبهای نازله جهت تقویت سفره‌های آب زیرزمینی به حدی بوده‌است که حتی در دامنه پائین کوه نیز امکان حفر گودال وجود داشته و شاهد حضور حوضچه‌هایی با جهت عمود یا مایل نسبت به دیگر حوضچه‌ها هستیم. کوچکی ابعاد این گودالها به حدی است که به تنها چیزی که نمی‌توان آنان را نسبت داد، قبر می‌باشد

دخمه ‌ها و قبره
به احتمال زیاد می ‌توان گفت که گودال های حفر شده بر پهنه کوهستان سیراف در ابتدا به منظور جمع آوری و استحصال آب ایجاد شده‌ اند و آنچه که بعد ها توسط افرادی ( احتمالاً متنفذ و متمول و نیز شاید توسط عموم و بدلیل رخداد حوادث غیر مترقبه همچون زلزله و یا بیماری طاعون و نیاز به دفن سریع مردگان ) مورد استفاده به عنوان گور های فردی یا خانوادگی شده در روزگارانی زیاد پس از احداث اولیه اینان صورت گرفته ‌است . پیدا شدن استخوان و آثار مردگان درون برخی از این حوضچه‌ ها نه تنها منکر سیستم استحصال و ذخیره آب نمی‌ باشد بلکه با دقت بر گور های یافته شده و وجود لایه ‌ای از قشر نفوذ ناپذیر ساروج درون حوضچه ‌های استفاده شده به عنوان قبر  ،به نکاتی موید روش تأمین آب در شهر باستانی سیراف پی برده می ‌شود .
بندر سیراف كه از جمله بنادر مهم تاریخی كشور محسوب می ‌شود ، طی چند سال گذشته مورد هجوم ساخت و ساز ها قرار گرفته و در حالی كه رئیس میراث فرهنگی بوشهر از توقف ساخت و ساز ها خبر می‌ دهد ، همچنان شنیده می‌ شود كه این روند ادامه دارد و وضعیت ادامه پژوهش‌ های باستان‌ شناسی نیز بلا تكلیف مانده است .
احمد دشتی ، رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بوشهر در این‌ باره به میراث خبر گفت : « تمامی ساخت و ساز های محدوده بندر تاریخی سیراف تحت نظارت و كنترل سازمان میراث فرهنگی ، صنایع‌ دستی و گردشگری قرار گرفته و اكنون فعالیت ‌های عمرانی در این بندر تاریخی متوقف است . »
  
این در حالی است كه به گفته كارشناسان میراث فرهنگی و انجمن ‌های دوستدار میراث فرهنگی ، ساخت و ساز ها در بندر سیراف ادامه دارد و بسیاری از ساختمان‌ های نیم ساخته نیز ساخته شده‌ اند .
  
از طرفی طی چند سال گذشته تشكیلاتی چون پترو شیمی و عسلویه بخش‌ هایی از زمین ‌های اطراف بندر سیراف را خریده ‌اند و احتمال از سرگیری ساخت و ساز ها در این بندر تاریخی وجود دارد .

 سیراف

  
منطقه سیراف كه به دلیل تنوع آثار باستانی و تاریخی موجود از ادوار مختلف مورد توجه باستان ‌شناسان ایرانی و خارجی بوده است طی چند سال گذشته از سوی كشاورزان و مردم محلی و نیز برخی دستگاه ‌های اجرایی مورد تهدید قرار گرفته است .
بندر سیراف از جمله بنادر باستانی مهم در ایران و جهان است كه هم اكنون در بندر طاهری واقع در استان بوشهر قرار دارد .
این منطقه بویژه در قرون اولیه اسلامی از رونق اقتصادی و تجاری بسیار برخوردار بوده و همین رشد اقتصادی جمعیت كثیری را برای كار تجارت و امرار معاش در این بندر جذب و جلب كرده بود و تمام گروه‌ های نژادی قومی و مذهبی در كنار یكدیگر زندگی آرام و صلح جویانه ‌ای داشتند .
  
راه‌اندازی مرکز مطالعات باستان ‌شناسی زیر آب می‌ تواند بخشی از تاریخ سیادت تاریخی ایرانیان بر خلیج‌ فارس را آشکار کند .
بندر سیراف که به شماره 1348 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده ، یکی از مناطق با ارزش و زیبای باستانی استان بوشهر است که به دلیل ساخت و ساز های بی ‌رویه ، زیبایی و طراوت خویش را از دست می‌ دهد . این بندر که در شهرستان‌ های کنگان از توابع استان بوشهر در باریکه ‌ای میان کوه و دریا واقع شده ، در زمان شکوه و عظمت خود زیبا ترین منظره طبیعی را در خلیج ‌فارس دارا بود .
مورخان نوشته‌اند : در فاصله قرن دوم تا پنجم هجری ، سیراف مرکز تجارت خلیج‌فارس بود و با کشور های آفریقایی و همچنین کشور های هند و چین ارتباط مستقیم و مستمر داشته است .
صیادی در سیراف رونق فراوان داشته و آوازه‌ ی صید مروارید در این بندر به اکثر نقاط دنیا رسیده بود و مروارید های معروف سیرافی در جهان مشتریان فراوانی داشتند .
کالا هایی مانند عنبر ، نارگیل ، نیشکر ، موز ، عود ، صندل ، عاج ، کاغذ ، طلا ، نقره ، عطر ، ادویه و ظرف از چین ، هند و آفریقا به سیراف وارد می‌ شده و از سیراف به شهر ‌های پر رونق زمان خود منتقل می‌ شدند . صادرات بندر سیراف را پارچه‌ های با ارزش کتانی ، سفره ، مروارید و انواع صنایع دستی شامل می ‌شد .
انواع عرقیات و دارو های گیاهی فارس نیز از طریق سیراف به نقاط مختلف جهان می‌ رفت .
مورخان نوشته‌ اند : در بندر بزرگ کانون « خانقوا » چین در آن زمان انبار های بزرگی مخصوص کالا های سیراف وجود داشته و در آن زمان روزانه بیش از پنجاه هزار دینار درآمد گمرکی کالای سیرافی برای بندر کانتون بود .
بندر تاریخی سیراف سر آغاز راه دریایی ابریشم بوده که این خود بیانگر تاریخ و تمدن کهن این شهر است .
سیراف در قرن سیزدهم میلادی به عنوان شهر تعامل اندیشه‌ ها و فرهنگ‌ به شمار می ‌رفته ، به طوری که متفکران سیرافی دانشمندان خارجی زیادی را به این شهر دعوت می ‌کردند .سیرافی ‌ها برای نخستین بار مطالعه تطبیقی تمدن و ادیان را در اسلام و ایران پایه‌ گذاری کرده و نخستین سفرنامه نویسان در میان کشور های اسلامی بوده‌ اند . شهر سیراف نخستین شهر ساسانی اسلامی در ایران بوده که همزیستی مسالمت‌ آمیز اقوام و ملل مختلف در آن نهادینه شده بود . مردم سیراف به آیین ‌های زرتشتی ، مسیحی و اسلام گرایش داشتند اما در اواخر قرن دوم هجری ( هشتم میلادی ) مسلمانان جمعیت غالب این شهر را تشکیل می‌ دادند .
بندر سیراف دارای نا خدایان خبره ، عالمان فقیه و دانشمندان زیادی در زمان خود بود که تألیفات مختلفی در علم ، طب ، نجوم ، ادب و تاریخ داشته‌اند . سلمان ، تاجر و نویسنده و ابوزید حسین از دانشمندان نامی سیرافی در قرن سوم و چهارم هجری بود‌ه ‌اند .
براساس اسناد تاریخی موجود 10 قرن پیش در سیراف بندر باستانی استان بوشهر ، بیمارستانی وجود داشته که شاگردان ابن‌ سینا دوره‌ های جراحی را در این بیمارستان آموزش می‌ دیدند .گفته می ‌شود ملیت‌ های مختلفی از جمله اعراب مصر ، عمان ، مسقط و جمعیتی از چین ، آفریقا و هند در سیراف سکونت یا اقامت داشتند . سیرافی‌ ها نیز در هند و چین ، سریلانکا و زنگبار محله‌ های خاص سکونت خود را داشته‌ اند . گروه‌ های مختلف کاوشگر خارجی و داخلی تاکنون آثار و بقایای متعددی از مساجد ، کلیسا ، بازار های بزرگ ، کارخانه کشتی و روغن ‌سازی و زرادخانه از شهر تاریخی سیراف کشف کرده ‌اند و این تنها بخش اندکی از تاریخ و تمدن مدفون شده ‌ی این شهر بزرگ تاریخی است .
بندر باستانی سیراف از دوره‌ ساسانی تا اواخر دوره سلجوقی مهم ‌ترین بندر ایران در آب‌ های جنوبی کشور محسوب می ‌شده است اما زلزله ‌ی مرگ ‌باری در نیمه ‌ی دوم قرن چهارم هجری به زندگی این بندر باستانی پایان داد و بعد ها کیش جایگزین بندر سیراف شد . اما از آن زمان تا کنون گذر تاریخ هرگز این شهر را به فراموشی نسپرده و همچنان باستان ‌شناسان و گروه‌ های کاوشگر در تلاش برای کشف بقایای بیشتر از آثار گذشته ‌ی این شهر بود‌ه ‌اند و چندین کتاب نیز در وصف شکوه و عظمت آن زمان سیراف به رشته تحریر در آورده‌ اند . مرحله اول کاوش‌ های باستان شناسی در بندر سیراف پیش از انقلاب انجام شد و باستان شناسان خارجی روی آن کار کردند و مسجد و خانه‌‌ های تاریخی این بندر را بیرون آوردند . اکنون سیراف برای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور بسیار مهم شده و در دستور کار این سازمان و جزو اولویت ‌های نخست ساماندهی و حفاظتی قرار گرفته است .
در فاصله قرن دوم تا پنجم هجری ، سیراف مرکز تجارت خلیج‌ فارس بود و با کشور های هند ، آفریقا و چین ارتباط مستقیم و مستمر داشته است . میراث فرهنگی کشور نیز قرارداد های مختلفی با شرکت‌ های داخلی و خارجی برای کاوش بیشتر در بخش خشکی و دریای این شهر امضا کرده است . هم اکنون نخستین مرکز مطالعات باستان‌ شناسی زیر آب خلیج‌ فارس در بندر تاریخی سیراف راه‌ اندازی شده است . رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در این راستا گفت : این مرکز با هدف بررسی و مطالعه مناطق و آثار تاریخی و تمدنی خلیج ‌فارس و بخشی از بندر سیراف که در زیر آب مدفون است ، راه‌ اندازی شده است .
دشتی افزود : مرکز مطالعات باستان‌ شناسی زیر آب خلیج ‌فارس با همکاری شرکت توتال گاز فرانسه و پژوهشکده باستان‌ شناسی در قلعه شیخ نصوری بندر سیراف تأسیس شده است .
وی با اشاره به کشف یک کشتی متعلق به دوره ساسانی در عمق 70 متری آب‌ های خلیج فارس بیان کرد : با فعالیت این مرکز ، بررسی و مطالعه بقایای این کشتی که در عمق 70 متری سواحل تاریخی سیراف کشف شده تکمیل می ‌شود . دشتی گفت : راه‌ اندازی مرکز مطالعات باستان ‌شناسی زیر آب خلیج‌ فارس می ‌تواند بخشی از تاریخ سکونت و سیادت تاریخی ایرانیان بر خلیج‌ فارس را آشکار کند .
قلعه شیخ نصوری در بندر تاریخی سیراف در اوایل دوره قاجار ساخته شده است و در ایوان غربی این ‌بنا با گچ‌ بری‌ های زیبا 18 تابلو از مجالس شاهانه فردوسی نقش بسته است . براساس یکی از مصوبات ششمین سفر رییس جمهور و هیأت دولت به استان بوشهر وزارت مسکن و شهرسازی مؤظف شده موضوع ایجاد شهرک جدید سیراف را پیگیری و نسبت به ایجاد آن اقدام کند که کار مکان ‌یابی و واگذاری زمین مورد نظر انجام شده و پیگیری برای مراحل بعدی در دستور کار است .

امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 24


نمایش این کد فقط در ادامه مطلب

تاریخ : جمعه 2 دي 1390 | نظرات ()بازدید : 371

بسم الله تاریخ : چهارشنبه 19 بهمن 1390
قلعه بمپور تاریخ : جمعه 10 مهر 1394
کهندژ بلوچستان تاریخ : جمعه 10 مهر 1394
فرهنگ سامره تاریخ : یکشنبه 22 اردیبهشت 1392
فرهنگ حسونا تاریخ : جمعه 20 اردیبهشت 1392
جغرافیای تاریخی مازندران.شهرفریم تاریخ : یکشنبه 15 اردیبهشت 1392
ژان دیولافوا تاریخ : پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392
تندیسک های ونوس در پیش ازتاریخ تاریخ : یکشنبه 08 اردیبهشت 1392
نوروزایران باستان تاریخ : سه شنبه 29 اسفند 1391
شهرستان چابهار تاریخ : شنبه 12 اسفند 1391
منابع آزمون کارشناسی ارشدباستان شناسی تاریخ : دوشنبه 10 مهر 1391
تاثیرهنرچین برهنرایران.... تاریخ : پنجشنبه 15 تیر 1391
کلیله ودمنه تاریخ : سه شنبه 13 تیر 1391
باستان شناسی درافغانستان تاریخ : دوشنبه 12 تیر 1391
تیسفون... تاریخ : یکشنبه 11 تیر 1391
طاق کسری(ایوان مداین)... تاریخ : جمعه 09 تیر 1391
نقش سپاه سربازان جاویدان درتخت جمشید... تاریخ : پنجشنبه 08 تیر 1391
قلعه فلکالافلاک لرستان... تاریخ : سه شنبه 06 تیر 1391
غاردوشه لرستان... تاریخ : دوشنبه 05 تیر 1391
غارمیرملاس واقع درکوهدشت لرستان... تاریخ : شنبه 03 تیر 1391
سلجوقیان... تاریخ : جمعه 02 تیر 1391
ایلخانان(مغول)... تاریخ : پنجشنبه 01 تیر 1391
تپه زیویه... تاریخ : چهارشنبه 31 خرداد 1391
مکتب هرات... تاریخ : جمعه 05 خرداد 1391
مکتب تبریز(2)... تاریخ : پنجشنبه 04 خرداد 1391
مکتب تبریز(1)... تاریخ : سه شنبه 02 خرداد 1391
کماالدین بهزاد... تاریخ : دوشنبه 01 خرداد 1391
آرامگاه شاهان هخامنشی درخطر... تاریخ : پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391
سکه های ساسانی درداراب تاریخ : چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391
کشف ابزارجراحی مغز5هزارساله درهرمزگان... تاریخ : سه شنبه 26 اردیبهشت 1391
دکترنگهبان پدرعلم باستان شناسی در ایران... تاریخ : یکشنبه 24 اردیبهشت 1391
150محوطه باستانی درقشم... تاریخ : یکشنبه 24 اردیبهشت 1391
64قطعه آجرمنقوش دوره مادها درقم کشف شد... تاریخ : شنبه 23 اردیبهشت 1391
کشف ساختارهای شطرنجی درمعماری یک شهرساسانی(استخر) تاریخ : جمعه 22 اردیبهشت 1391
ارنست هرتسفلدازکوه خواجه میگوید... تاریخ : پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391
دیواربزرگ گرگان تاریخ : پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391
برجسته ترین باستان شناسان تاریخ : چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391
سوزندوزی بلوچستان تاریخ : سه شنبه 19 اردیبهشت 1391
گاندو(تمساح پوزه کوتاه) تاریخ : دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
برگذاری چهارمین همایش باستان شناسی جنوب آسیادرزاهدان تاریخ : شنبه 02 اردیبهشت 1391
نقاشی دیواری تاریخ : پنجشنبه 11 اسفند 1390
هنرومعماری اسلامی تاریخ : چهارشنبه 10 اسفند 1390
اولین وتنهاجام انیمیشن جهان درشهرسوخته... تاریخ : سه شنبه 09 اسفند 1390
هنراسلامی دراسپانیا(اندلس) تاریخ : سه شنبه 09 اسفند 1390
شعری دروصف کوروش کبیر تاریخ : دوشنبه 08 اسفند 1390
هنرنقاشی... تاریخ : دوشنبه 08 اسفند 1390
غارهای لرستان تاریخ : یکشنبه 07 اسفند 1390
چغازنبیل(زیگورات) تاریخ : شنبه 06 اسفند 1390
چغامیش(جنوب شرقی دزفول) تاریخ : جمعه 05 اسفند 1390
مهراستوانه ای کوروش کبیر تاریخ : پنجشنبه 04 اسفند 1390


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


وبسایت رسمی باستان شناسی ××××××× گرگهاخوب بدانندکه دراین ایل غریب گرپدرمردتفنگ پدری هست هنوز× گرچه مردان قبیله همگی کشته شدند توی گهواره پسری هست هنوز× آب اگرنیست نترسید که درقافله مان دل دریایی وچشمان تری هست هنوز
بالای صفحه
وبسایت رسمی باستان شناسی
firefox
opera
google chrome
safari