close
تبلیغات در اینترنت
در هیاهوی زندگی در یافتم::چه دویدنهایی که فقط پاهایم را از من گرفت در حالیکه گویی ایستاده بودم!!!چه غصه هایی که فقط سپیدی مویم را حاصل شد در حالیکه قصه ای کودکانه بیش نبود...دریافتم:: کسی هست که اگر بخواهد میشودواگرنخواهد نمیشود به همین سادگی!!!کاش نه میدویدم نه غصه میخوردم فقط اورا نگه میداشتم او خودش بجایم میدویدوغصه میخورد.....از انسانها غمی به دل نگیر؛زیراخودنیزغمگینند؛باآنکه تنهایندولی ازخودمیگریزند،زیرابه خودوعشق خودشک دارند.پس دوستشان بدار اگرچه دوستت نداشته باشند.......

اکتشافات جدید باستان شناسی

یکشنبه 25 آذر 1397
توضيحات بنر تبليغاتينویسنده : سمیه درک زاده |

شکاف‌هايي که به تازگي پاي کوه نقش‌رستم و روي سطح زمين،‌ در فاصله دو يا سه متري کوهي که مقبره 4 شاه هخامنشي و نقش‌هاي دوره ساساني و ايلامي روي آن قرار گرفته، ايجاده شده زنگ خطري براي اين آثار مهم باستاني است. به گفته يک زمين‌شناس، خطري جدي نقش‌رستم را تهديد مي‌کند.

 

به گزارش CHN‌ پيش از اين ترک‌هايي در بدنه کوه نقش‌رستم، به خصوص در بخشي‌ که مقبره خشايارشاه واقع شده‌است ديده مي‌شد، که گفته مي‌شود بر ميزان اين ترک‌ها افزوده شده‌است. اما به تازگي ترک بزرگي در پاي اين مجموعه جهاني ايجاد شده و شنيده‌ها حاکي از آن است که استفاده از قنات‌هاي نزديکي اطراف اين محوطه باعث به وجود آمدن اين شرايط شده است.

«محمدرضا قدري»، زمين‌شناسي که پيش از اين روي رانش‌هاي قلعه زيويه نيز مطالعاتي داشته درباره شکاف‌هايي که به تازگي در نقش‌رستم ايجاد شده به CHN‌ مي‌گويد: «اين شکاف‌ها يک گسيختگي است که قبلا وجود نداشته و بايد جدي گرفته شود. چند عامل در پيدايش اين گسيختگي موثر است که لازم است به وسيله متخصصان از نزديک مورد بررسي قرار گيرد.»


وي در ادامه گفت: «کوه حسين که آثار نقش رستم روي آن ساخته شده‌است، مربوط به سازند گدوان است که از جنس آهک، رس و شيل تشکيل شده است. سطح زمين در پاي اين بخش از کوه بر خلاف ديگر قسمت‌ها که صاف و يکنواخت هستند، شيب کمي دارد که مي‌تواند به حرکت کند و نامريي لايه‌هاي رسي و شيلي بيانجامد.»


به گفته وي اما مساله مهم در پيدايش اين گسيختگي مربوط به لايه‌هاي آهکي بوده که ممکن است از زير دچار انحلال شده باشند.


قدري دراين‌باره گفت: «اين گسيختگي اگر عميق باشد لازم است سطح آبهاي زيرزميي اين محدوده مورد بررسي قرار گيرند. به نظر مي‌رسد اين شکاف و گسترش به افزايش فروروي آب‌هاي جاري و تداوم انحلال سنگ‌ها زيرين منجر مي شود که در صورت انحلال بيشتر سنگ‌هاي زيرين، سطح زمين در اين بخش دچار نشست و فروريزي مي‌شود.»


وي تاکيد کرد: «نشست زمين در هر اندازه و هر مقايس مکاني و زماني که روي دهد، براي آثار باستاني نقش‌رستم زيانبار است.»


اين زمين‌شناس درباره سفره‌هاي آب‌هاي زيرزميني محدوده کوه رحمت گفت: «سفره آب‌هاي زيرزميني کوه رحمت به صورت کارستي بوده که داراي بيلان آبي مثبت است. خروج آب‌هاي زيرزميني اين بخش به وسيله چشمه، کاريز و چاه‌هاي کارستي صورت مي‌گيرد. شرايط آبگيري و آبدهي اين سفره کارستي در فرايند انحلال لايه‌هاي آهکي موثر بوده که لازم است به صورت سيستماتيک مورد مطالعه قرار گيرد.»


قدري همچنين درباره ترک بزرگي که روي مقبره خشايارشاه به وجود آمده گفت: «يک شکستگي نيز به صورت عمودي در ديواره کوه روي مقبره خشايارشاه وجود دارد که ساختار و شرايط پيدايش آن با اين گسيختگي متفاوت است.»


به گفته دوستداران ميراث بنياد پاسارگاد بسياري از معادن اطراف کوه نقش‌رستم مجوزهايي براي استخراج گرفته‌اند که انفجارهاي ايجاد شده در اين معادن مي‌تواند باعث گسترش ترک‌هاي آثار نقش‌رستم شود.


نقش رستم نام مجموعه باستاني در شهرستان مرودشت استان فارس ايران است که يادمان‌هايي از ايلاميان، هخامنشيان و ساسانيان را در خود جاي داده‌است. آرامگاه چند تن از پادشاهان هخامنشي (از جمله داريوش بزرگ و خشايارشا)، نقش برجسته‌هايي از وقايع مهم دوران ساسانيان (از جمله تاجگذاري اردشيرپاپکان و پيروزي شاپور اول بر امپراتوران روم)، بنايي موسوم به کعبه زرتشت و نقش‌برجسته ويران‌شده‌اي از دوران ايلاميان در نقش رستم قرار دارد.

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

تاریخ : پنجشنبه 28 ارديبهشت 1391 | نظرات ()بازدید : 253
نویسنده : سمیه درک زاده |

سكه‌هايي باستاني از روزگار ساساني تا هنگامه‌ي يورش مغول، در «داراب»، پيدا شد.
اين سكه‌ها كه شمار آن‌ها به ٤٠ عدد مي‌رسد، دوم دي‌ماه، در شهر باستاني داراب از شهرهاي باستاني استان فارس، پيدا شده است.
سكه‌ها  به تلاش يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي استان فارس،‌ يافت شده است.
شهر داراب از کهن‌شهرهای ایراني است كه ديرينگي‌‌اش را به روزگار هخامنشيان نسبت مي‌دهند. این شهر در گذشته، «دارابگرد» نامیده می‌شده است. دارابگرد، چنان‌كه از برخي نگاشته‌هاي كهن، برمي‌آيد، پايگاه و جايگاه اردشیر بابکان سردودمان ساسانيان بوده است. در كتاب‌هاي تاريخي آمده كه یکی از بزرگ‌ترین ضرابخانه‌های ايران در شهر دارابگرد، برپا بوده است و تا پس از ساسانيان نيز همچنان، ضرب سكه در آن انجام مي‌شده است. اين شهر كه طرحي دايره‌مانند داشته درمیان دشت بزرگی، ساخته شده است و پیرامون آن کَندَگ یا خندق بزرگی برای پاسداشت شهر از دشمنان، ايجاد كرده ‌بودند. با توجه به تپه‌هاي باستاني كه در اين گستره يافت شده، باستان‌شناسان، پيشينه‌ي منطقه را چندين هزاره برآورد كرده‌اند.

 

 

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

تاریخ : چهارشنبه 27 ارديبهشت 1391 | نظرات ()بازدید : 220
نویسنده : سمیه درک زاده |

معاون ميراث‌فرهنگي اداره کل ميراث‌فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان از کشفيات تازه در عمليات حفاری تپه مارون واقع در شهرستان رودان خبر داد.

«عباس نوروزي» در گفتگو با ميراث آريا، گفت: در اکتشافات و لايه‌برداري‌هاي اخير که در محوطه باستان‌شناسي تم‌مارون توسط گروه باستان‌شناسي انجام شده، ابزار جراحي مغز انسان مربوط به هزاره سوم پيش از ميلاد مسيح کشف شده است.

او ادامه داد: در گذشته نيز نمونه‌هايي از اين آثار در شهر سوخته سيستان مشاهده شده که در کف خانه‌هاي مسکوني هزاره‌هاي پيش از ميلاد پيدا شده‌اند.

معاون ميراث‌فرهنگي اين استان با اشاره به اينکه کشف چنين آثاري مي‌تواند نتايج مهمي در يافته‌هاي باستان‌شناسي را ثابت کند، اظهار داشت: دانش بشر در دوره‌هاي متوالي با شيوه‌هاي مختلف به بلوغ رسيده است و همچنين اقوام باستاني حاضر در اين مناطق از هوش و درايت منحصر به فردي در حل مشکلات و مسايل پزشکي برخوردار بوده‌اند.

«نوروزي» بيان داشت: همچنين در سطوح بالايي تم‌مارون نيز آثاري مربوط به دوره اشکاني مشاهده شده که نشان‌دهنده آن است که بشر در دوره‌هاي مختلف تاريخي در اين محوطه سکونت داشته است.

او شرايط جغرافيايي اين منطقه در گذشته را نيز تشريح کرد و افزود: اين منطقه داراي محدوده وسيعي از تپه‌هاي باستاني بوده و به دليل قرار گرفتن در ميان دو رود به بين‌النهرين کوچک شباهت داشته است.

امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 4

تاریخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391 | نظرات ()بازدید : 257
نویسنده : سمیه درک زاده |

 

یکی از آثار بجامانده از دوران هخامنشی مهر استوانه ای کوچکی است متعلق به داریوش بزرگ که از معبدی در مصر کشف شده است روی این مهر تصویر داریوش بزرگ ایستاده بر گردونه شاهی و در حال تیراندازی به سوی شیر خشمگین نقش بسته است همچنین سه کتیبه به خط میخی پارسی عیلامی و بابلی با عبارت منم داریوش شاه بر روی آن حک شده است محل کشف این مهر معبد آمون در شهر لوکسور مصر میباشد و اینک در موزه بریتیش میوزیوم لندن نگهداری میشود

امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 7

تاریخ : پنجشنبه 4 اسفند 1390 | نظرات ()بازدید : 269
نویسنده : سمیه درک زاده |

مجله نشنال جئوگرافیك با نزدیک شدن به پایان سال 2010 به معرفی و رده بندی 10 کشف برتر باستان شناسی از DNA توتان خامون تا فرسایش کشتی تایتانیک پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجله علمی نشنال جغرافی پس از رده بندی 10 کشف برتر سال 2010 در گزارش جدیدی 10 کشف برتر باستان شناسی در این سال را معرفی کرد.

در این رده بندی کشفهایی از DNA توتان خامون تا طومار بحرالمیت و از فرسایش کشتی تایتانیک تا کشتی نوح به چشم می خورند.

- تونل فرعون: در زیر این پل چوبی، یک پلکان با قدمت 3 هزار سال وجود دارد. این پلکان به تونل اسرارآمیزی می رسد که از مقبره فرعون "ستی اول" آغاز می شود. این تونل بعد از سه سال حفاری در مقابل یک دیوار در زیر دره شاهان در عمق 174 متری کشف شد.

2- کلبه مکتشفان: تقریبا یک قرن پس از کشف قاره جنوبگان توسط رابرت فالکون اسکات، کارشناسان در تلاشند تا کلبه چوبی این مکتشف انگلیسی را در جزیره راس، واقع در قطب جنوب از برف و نابودی نجات دهند. این کلبه به طول 15 متر و عرض 6/7 متر برای پذیرایی از 33 مرد ساخته شده بود.

3- فرسایش تایتانیک: این تصویر که اول سپتامبر به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد کشف بقایای تایتانیک در عمق 3 هزار و 800 متری منتشر شد، نشان می دهد که این کشتی درحال فرسایش است این تصویر به علاوه تصاویر دیگری از بقایای کشتی تایتانیک در پروژه به نام Expedition Titanic تهیه شد.

4- آثار تاریخی در خطر: نقاشیهای دیواری تخریب شده کلیسای جامع "آنی" ترس ساکنان این شهر کوچک قرون وسطایی را موجب شده است. این شهر در منطقه نظامی ترکیه در مرز با ارمنستان قرار دارد. این شهر یکی از 12 مکان تاریخی است که توسط صندوق میراث جهانی یونسکو به عنوان شهر با خطر شدید نابودی ثبت شده است.

5- DNA توتان خامون: توتان خامون یکی از فراعنه معروف مصر باستان است که در سن 19 سالگی مرده است. دانشمندان با استفاده از نتایج تجزیه DNA که از بقایای جسد مومیایی شده توتان خامون و سایر مومیاییها دره شاهان به دست آمده بود سرانجام موفق شدند نه تنها وضعیت سلامت این شاهان را بازسازی کنند بلکه موفق شدند روابط خانوادگی آنها را نیز به دست آورند.

6- معبد انسانهای قربانی شده: در ژانویه گذشته خبر کشف یک معبد باستانی پیچیده اعلام شد که در آن یک گور دسته جمعی از انسانهای قربانی شده در زیر ریگهای روانی که توسط باد کنار رفته بودند در شمال غربی پرو نمایان شد. این کشف به نظر می رسد که به افسانه "نای لامپ" واقعیت بخشیده است. "نای لامپ" تمدن پرویی "لامبائیک" در قرن هشتم بعد از میلاد را تاسیس کرد.

7- نقشه برداری با لیزر از شهر مایاها: در ماه آوریل دو باستان شناس آمریکایی با استفاده از یک فناوری نوآورانه برپایه لیزر به نام "لیدار" موفق شدند تنها در مدت چهار روز از شهر باستانی قیبله مایا نقشه برداری کرده و این مشکل را که از 25 سال قبل محققان را درگیر خود کرده بود حل کنند. به گفته این دو باستان شناس، شهر مایاها در زمینی به وسعت بیش از 177 کیلومتر مربع و در دوره بین 550 تا 900 بعد از میلاد ساخته شده و جمعیتی بالغ بر 115 هزار نفر داشته است.

8- تمدن گمشده آمازون: در ماه ژانویه صدها دایره، مربع و دیگر اشکال هندسی کشف شدند. به نظر می رسد این تصاویر توسط جامعه ناشناخته ای که در آمازون زندگی می کرده اند کشیده شده اند اما این تصاویر با گذشت زمان توسط جنگل آمازون پنهان شده اند. تصاویر ماهواره ای که از بالای حوزه رودخانه آمازون پس از سال 1999 گرفته شده اند بیش از 200 اشکال هندسی زمینی را که تا فاصله بیش از 250 کیلومتر امتداد یافته اند کشف کردند. این کشف در طبقه بندی 10 کشف علمی برتر سال 2010 مجله نشنال جغرافی توانسته بود رتبه هفتم را به دست آورد.

9- کشف کشتی نوح: تیمی از مسیحیان پروتستان در آوریل سال جاری مدعی شدند که باقیمانده های کشتی نوح را در زیر برفها و مواد آتشفشانی کوه آرارات در ترکیه کشف کرده اند. این کشف نیز در رده بندی 10 کشف علمی برتر این مجله رتبه چهارم را کسب کند.

10- راز طومار بحرالمیت: حل معمای طومار بحرالمیت: "طومارهای بحرالمیت" حدود نیم قرن قبل در 11 غار قمران در شمال غربی بحرالمیت کشف شدند. از آن زمان دانشمندان و باستان شناسان در تلاش برای کشف و رمزگشایی این دست نوشته و کشف خاستگاه واقعی آنها بوده اند اکنون گروهی از محققان موسسه ملی فیزیک هسته ای ایتالیا با استفاده از یک برخورد دهنده ذرات موفق شدند راز خاستگاه بخشی از این دست نوشته را فاش کنند. این دست نوشته محتوی 900 سند است که بر روی پوست شتر نوشته شده است. تاریخ تدوین این طومارها بین 200 قبل از میلاد تا 70- 60 بعد از میلاد محاسبه شده اما تاکنون مشخص نبود که آیا این متون در همان منطقه نوشته شده اند و یا درجای دیگری ایجاد و سپس منتقل شده اند. تجزیه های کروم و بروم در آب بحرالمیت کاملا با میزان عناصر بازمانده در این پوستها سازگاری داشت این مقایسه با استفاده از دسته پرتوهای پروتون 3/1 مگاولت که توسط برخوردهنده ذرات "تاندم" در موسسه فیزیک هسته ای ایتالیا تولید شده بودند، انجام شد و تائید کرد که خاستگاه این دست نوشته های در همان منطقه بحرالمیت بوده است. این کشف نیز در رده بندی 10 کشف برتر علمی سال 2010 نشنال جغرافی رتبه دوم را به دست آورده بود.

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

تاریخ : جمعه 28 بهمن 1390 | نظرات ()بازدید : 351
نویسنده : سمیه درک زاده |

قالی پازیریک

و

نمونه هائی از آثار بدست آمده از دره ی پازیریک

 

پازیریک، درة کوچکی در شمال کوهستان آلتایی، در جنوب سیبری مرکزی، در 79 کیلومتری مرز مغولستان که در 1328 ش / 1949، سرگی رودنکو، باستان شناس معروف روس ، کهنترین نمونة فرشِ گره بافت و پرزدار را از درون گوری یخ زده در آنجا کشف کرد. وی پس از بررسی ساختاری و ملاحظة دقیق چگونگی نگاره ها و سنجیدن آنها با دیگر آثار بازیافتة آن دوران( که در ادامه به آن ها نیز خواهیم پرداخت)، شباهت بسیاری بین نقشمایه های این فرش با نقش برجسته های تخت جمشید دریافت (اوپی ، ص 26، 28). رودنکو و گریازنف در ابتدا کاوش گوری قدیمی را که در ارتفاع ۱۶۰۰ متری در پازیریک سیبری قرار داشت آغاز کردند. وقتی از کاوش هایی که در نخستین گور یخ زده انجام شد چیزهای مختلفی چون فرش و لباس بیرون آمد که همه قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال داشتند، نام پازیریک که تا آن زمان ناشناخته بود، شهرة آفاق شد. نتایج آزمایش با کربن رادیواکتیو بر روی این اشیا نشان می دهد که این گورها به قرنهای پنجم و چهارم پیش از میلاد تعلق دارند (زاویتوخینا ، ص 31).

محل کشف قالی پازیریک(themagiccarpet.biz)

 در میان گنجینه های کشف شده، بویژه فرشی پشمی با گره های محکم و رنگهای زنده شهرت جهانی یافت. این فرش تقریباً چهارگوش ، حدود دومتر مربع وسعت دارد و تصویر سوارکاران، آهوان در حال چرا، جانوران افسانه ای با سرعقاب و بدن شیر برآن نقش بسته و حاشیه ای گلدار آن را زینت بخشیده است. این قدیمترین فرش دنیاست که گواه مهارت خیره کنندة بافندگان فرش ایرانی است (همان ، ص 33). رودنکو (ص 304) در اثبات ایرانی بودن این فرش در کتاب خود به نام  "مقابر یخ زدة سیبری: سوارکاران عصرآهن مدفون در پازیریک" می نویسد:

« در طرح پازیریک صف های منظم مردان و چارپایان که همگی به فاصله ای معین از پی یکدیگر می آیند، بروشنی یادآور رسمهای تزیینی هخامنشی و آشوری است. همچنین شیوة گره زدن دم اسبها و کاکل آنها به رسم ایرانیان است. هم در پیکرکنده های تخت جمشید و هم در فرش پازیریک ستوربانان در سمت چپ اسب گام برمی دارند و دست راست خود را برپشت گردن اسب نهاده اند. آنچه آشکار و غیرقابل انکار است تصویر گروهی است شبیه نقش برجسته های تخت جمشید در صف های منظم که همگی به یک فاصلة معین از پی یکدیگر می آیند. » نقش گوزن فرش پازیریک از دیگر موارد مهم است. رودنکو یادآور شده است که این گوزن ها از تیرة گوزن زرد خالدار شاخ پهن و ایرانی است (همان ، ص 302ـ304). بعدها هم پروفسور رومن گیرشمن، ایران شناس فرانسوی، به هنگام معرفی چندین ظرف سیمین و نیز تصویر چند سنگ کنده بر طاق بستان به شباهت گوزن مشهور به «گوزن بین النهرینی » و گوزن پهن شاخ ایرانی که بدن خالدارش با همان شاخ های پهناور پوشیده است، توجه کرد. وی همچنین به نفوذ هنر هخامنشی بر روی اشیای متعلق به قرون چهارم و سوم پیش از میلاد در قبرهای یخ زدة رؤسای قبیلة صحراگردان در پازیریک اشاره کرده است و می نویسد: در قسمت مرکزی این فرش یک ردیف ستاره های چهارپر نقش شده که روی اشیای مکشوف در لرستان نیز دیده می شود. نقش حاشیة این فرش، کاملاً بنابر سنّت های هخامنشی است و دو ردیف گوزن ها و سواره ها را نشان می دهد. در این فرش حتی خصوصیاتی از جل نمد منگوله دار یونانی و ایرانی نیز دیده می شود (ج 1، ص 360).


کادر گوزن های در حال چرا٬ قالی پازیریک(wikimedia.org)


کادر سوار کاران٬ قالی پازیریک(erugsdirect.com)

نقوش وسط(www.turkotek.com)

 در طراحی فرش، نقشمایه ها و نگاره ها بسیار سنجیده با قرینه سازی کامل در چارچوب نقشه ای متوازن و یکدست با رعایت کلیة اندازه ها به چشم می خورد. این شکل ها در نقشة فرش پازیریک به روشنی قابل تشخیص است: در حاشیة اول، تکرار جانور افسانه ای بالدار؛ در حاشیة دوم، 14 سوارکار، 14 ستوربان، 28 اسب؛ در حاشیة سوم، تکرار گل چهاربرگی؛ در حاشیة چهارم، تکرار 24 گوزن خالدار شاخ پهن؛ در حاشیة پنجم، تکرار جانور افسانه ای(شبیه حاشیة اول )؛ و در وسط فرش، 24 چهارگوش که درون هریک نگارة هشت پر دیده می شود(پرهام ، 1375ش الف ، ص 62). این فرش، مربع و اندازه های آن 89/۱ در 98/1 متر است و کلاً از پشم بافته و تار آن اندکی کشیده شده و پودهای آن به طور شُل در شمارة سه یا چهار بین هردو ردیف گره، پیچیده شده است. ریز فرش برابر ۳۶۰۰ گره در هر دسیمتر مربع و نسبتاً منظم و با قاعده است. فرش دارای لبه ها و کناره های کوچک 1 در 5/1 سانتیمتری بوده و در امتداد هر دو حاشیه دارای پرز فشرده و با ضخامت چند میلیمتر است. رنگ فرش تغییر یافته و رنگ اصلی به سایه های صورتی و سبز کم رنگ تبدیل شده است، ولی در اصل، می بایست رنگ بسیار روشنی داشته باشد. تزیین فرش پیچیده و حاکی از بالا بودن سطح بافندگی فرش است (صباحی ، ص 72ـ73).

داستان فرش پازیریک با گذشت نزدیک به نیم قرن از کشف آن ، دستخوش نظریات گوناگونی شد که بیشتر با جریان های سیاسی و فرهنگی ضدایرانی همراه بود. اولین بار نویسندة ترک، نجات دیاربکرلی، در 1357 ش / 1978 فرش پازیریک را کار بیابانگردان ترک نژاد آسیای مرکزی دانست. بنیاد فورد در 1368 ش / 1989 با برنامه ای خاص، بودجه ای را به پژوهش دربارة فرش پازیریک اختصاص داد.

کارن رابینسون، از پژوهشگران طرح پازیریک، در 1369ش / 1990 با نوشتن مقالة ی "فرشهای پیش از اسلام" در مجله ی معتبر ایرانیکا پیشتاز گروه «کالبدشکافی » دوبارة ی فرش پازیریک شد.

دیوید استروناخ ایرانی بودن فرش را براساس طرح و نقشة آن به اثبات رساند، ولی معتقد بود که ساکنان آلتایی کوچرو آن را از روی قالی های مشابه ایرانی بافته اند.

جیمز اوپی هم با آنکه در طرح و نقش ایرانی فرش پازیریک تردید ندارد و منشأ ترکی را در این فرش مردود می شمرد، بافت آن را کار عشایر بیابانگرد منطقة آلتایی دانسته و در نوشته های خود حتی از قوم سکایی فراتر رفته و بر اساس پژوهش جان هاسکینز ( یکی از پژوهشگران پازیریک )، قبیلة همسایه دوردست آنان یعنی کوچندگان ماساگت را بافندة این فرش به شمار آورده است(اوپی ، ص 29؛ پرهام ، 1375ش ب ، ص 60ـ61).

سیروس پرهام، پژوهندة فرش شناس ایرانی، با مستندسازی های هنری فرضیة مجعول بافت ایلیاتی و عشایری فرش مذکور را مردود شمرده است (1375ش الف ، ص 62ـ66؛ همو، 1370ش ، ص 52 ـ 58).


ریتون کشف شده از ماکو٬ متعلق به قرن ۸ق.م٬ طرحی شبیه به قالی پازیریک روی بدن اسب(rasekhoon.net)


فرش پازیریک هم اکنون در موزة ارمیتاژ روسیه نگهداری می شود. در ایران نیز در 1355ش دو نمونه از این فرش در شرکت سهامی فرش ایران بافته شد که موزة فرش ایران یکی از آنها را به معرض تماشا گذارده است .

شهرت فراوان فرش پازیریک باعث شده که آثار دیگر کشف شده از گور های دره ی پازیریک کمتر مورد توجه باشند. در اینجا به صورت موردی به برخی از مهمترین آثار بدست آمده از این دره ی باستانی خواهیم پرداخت.

فرش پازیریک به دلیل کامل بودن شهره شده است. به غیر از این مورد نمونه های دیگری نیز یافت شده که به دلیل ناقص بودن کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. در میان این موارد می توان به یک نمونه فرش( شاید گلیم ) اشاره کرد. نقش یک شاهزاده زن و ملازم در حال انجام مراسم آئینی در این قطعه خود نمائی می کند. نقش لباس ها و حاشیه ی کادر این تصویر ما را به یاد هنر هخامنشی می اندازد. علاوه بر این نمونه ی کاملا مشابهی با این نقش مایه در مهر هخامنشی بدست آمده از شوش قابل توجه است. 

شاهزاده بانو و ملازم. یافت شده از گورستان پازیریک(www.rugkazbah.com‎)

علاوه بر مورد ذکر شده قطعه ی بسیار ظریفی از جنس نمد در یکی از گور های دره ی پازیریک بدست آمده که نقش سر شیر در آن شباهت بی چون و چرائی با زیور آلات دوران هخامنشی در ایران دارد.


قطعه نمد. یافت شده از گورستان پازیریک(www.turkotek.com)

به غیر از موارد ذکر شده، قطعات فلزی قابل توجهی از گورهای پازیریک بدست آمده که بی تردید می توان با بررسی دقیق آن ها، به نتایج جالب توجهی دست یافت.  

قطعه ی مفرغی. یافت شده از گورستان پازیریک(www.turkotek.com)

قطعه ی مفرغی. یافت شده از گورستان پازیریک(www.turkotek.com)

نواحی سرد سیبری به شکل خارق العاده ای جلوی فساد مواد آلی را می گیرد. فرش پازیریک نیز که از مواد آلی تشکیل شده به همین علت پس از چند هزاره به این شکل سالم مانده. همین شرایط باعث شده برخی از اجساد بدست آمده از گور های پازیریک به صورت طبیعی مومیائی شوند. در یکی از نمونه های این چنینی بر روی بدن متوفی خالکوبی هائی انجام شده بود که نقوشی بسیار زیبا را ارائه می دهد. با توجه به این نکته که خالکوبی های امروزی نیز به اساطیر باز می گردد( و یا حد اقل پیامی را در خود جای داده ) می توان در مورد نمونه ی ذکر شده نیز این خصوصیت را قائل بود.

تدفینی در پازیریک که مومیائی طبیعی شده(artmagik.webs.com)

در ادامه تصاویری از خالکوبی بدن مورد ذکر شده آمده. این تصاویر خود گویای اهمت و زیبائی مومیائی طبیعی کشف شده در پازیریک است.

قسمتی از سرشانه و دست راست متوفی. گورستان پازیریک(www.crystalinks.com

چگونگی خالکوبی های انجام شده بر بدن مومیائی طبیئی پازیریک(artmagik.webs.com)

(artmagik.webs.com)

(artmagik.webs.com)

(artmagik.webs.com)

(artmagik.webs.com)

(artmagik.webs.com)

(artmagik.webs.com)

 


منابع :

- جیمز اوپی، معمایی بنام پازیریک، ترجمة کیخسرو سُبحه، قالی و گلیم، دورة 2، ش 3 (شهریور 1372)

- سیروس پرهام، قالی ایران در دایرة المعارف ایرانیکا، نشر دانش، سال 12، ش 2 (بهمن و اسفند 1370)؛

- سیروس پرهام، قالی پازیریک چگونه ممکن است بافت بیابانگردان آلتایی باشد، فرش دستباف ایران، سال 3، ش 1 (بهار و تابستان 1375 الف )؛

- سیروس پرهام، ماجرای شگفت قالی پازیریک، فرش دستباف ایران ، سال 3، ش 1 (بهار و تابستان 1375 ب )؛

- ماریا ب. زاویتوخینا، پازیریک، پیام یونسکو، سال 8 ، ش 86 (دی 1355)؛

- طاهر صباحی، فرش پازیریک : تاریخچة یک اکتشاف در کوه های آلتائی، فرش دستباف ایران، سال 3، ش 1 (بهار و تابستان 1375)؛

- رومن گیرشمن، هنر ایران، ج 1: در دوران ماد و هخامنشی، ترجمة عیسی بهنام ، تهران 1346 ؛S. Rudenko, The frozen tombs of Siberia: the Pazyryk burials of Iron-Age horsemen , London 1970
.

امتیاز : نتیجه : 1 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

تاریخ : یکشنبه 16 بهمن 1390 | نظرات ()بازدید : 726
نویسنده : سمیه درک زاده |

ده اکتشاف برتر باستان‌شناسی در سال 2010 میلادی انتخاب و معرفی شدند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کشف آرامگاه «هکاتوم نوز» در میلاس ترکیه مقام نخست مطرح‌ترین اکتشافات در سال 2010 میلادی را به خود اختصاص داده است.
بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی آرکیولوژی، کشف ابزار مربوط به عصر حجر در «پلاکیاز» جزیره‌ی کرت و کشف آرامگاه سلطنتی در «ال زوتا» گواتمالا رتبه‌های دوم و سوم برترین اکتشافات سال باستان‌شناسی را کسب کرده‌اند.
بنابر این گزارش، کشف اهرام اولیه در «خائن» کشور پرو، «آهمس محقق» در جزیره‌ی بنکز کانادا، رمز‌گشایی «ژنوم نئاندرتال» در پایپزیک آلمان و کشف کودک تدفین‌شده در «کارتاژ» تونس در جایگاه چهارم تا هفتم قرار گرفته‌اند.
اکتشاف‌های «کادا نیومو» در اتیوپی، «کلیسای 1608 » در جیمز تاون ویرجینیا و استفاده از شیوه‌ی کشف قدمت با رادیو‌تربن‌های غیرمخرب در کالج تگزاس رتبه‌های هشتم تا دهم برترین‌های سال 2010 را به خود اختصاص داده‌اند. 
 

امتیاز : نتیجه : 2 امتیاز توسط 2 نفر مجموع امتیاز : 17

برچسب ها : اکتشاف‌های «کادا نیومو» در اتیوپی، «کلیسای 1608 » در جیمز تاون ویرجینیا و استفاده از شیوه‌ی کشف قدمت ... ,

تاریخ : چهارشنبه 4 خرداد 1390 | نظرات ()بازدید : 212

بسم الله تاریخ : چهارشنبه 19 بهمن 1390
قلعه بمپور تاریخ : جمعه 10 مهر 1394
کهندژ بلوچستان تاریخ : جمعه 10 مهر 1394
فرهنگ سامره تاریخ : یکشنبه 22 اردیبهشت 1392
فرهنگ حسونا تاریخ : جمعه 20 اردیبهشت 1392
جغرافیای تاریخی مازندران.شهرفریم تاریخ : یکشنبه 15 اردیبهشت 1392
ژان دیولافوا تاریخ : پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392
تندیسک های ونوس در پیش ازتاریخ تاریخ : یکشنبه 08 اردیبهشت 1392
نوروزایران باستان تاریخ : سه شنبه 29 اسفند 1391
شهرستان چابهار تاریخ : شنبه 12 اسفند 1391
منابع آزمون کارشناسی ارشدباستان شناسی تاریخ : دوشنبه 10 مهر 1391
تاثیرهنرچین برهنرایران.... تاریخ : پنجشنبه 15 تیر 1391
کلیله ودمنه تاریخ : سه شنبه 13 تیر 1391
باستان شناسی درافغانستان تاریخ : دوشنبه 12 تیر 1391
تیسفون... تاریخ : یکشنبه 11 تیر 1391
طاق کسری(ایوان مداین)... تاریخ : جمعه 09 تیر 1391
نقش سپاه سربازان جاویدان درتخت جمشید... تاریخ : پنجشنبه 08 تیر 1391
قلعه فلکالافلاک لرستان... تاریخ : سه شنبه 06 تیر 1391
غاردوشه لرستان... تاریخ : دوشنبه 05 تیر 1391
غارمیرملاس واقع درکوهدشت لرستان... تاریخ : شنبه 03 تیر 1391
سلجوقیان... تاریخ : جمعه 02 تیر 1391
ایلخانان(مغول)... تاریخ : پنجشنبه 01 تیر 1391
تپه زیویه... تاریخ : چهارشنبه 31 خرداد 1391
مکتب هرات... تاریخ : جمعه 05 خرداد 1391
مکتب تبریز(2)... تاریخ : پنجشنبه 04 خرداد 1391
مکتب تبریز(1)... تاریخ : سه شنبه 02 خرداد 1391
کماالدین بهزاد... تاریخ : دوشنبه 01 خرداد 1391
آرامگاه شاهان هخامنشی درخطر... تاریخ : پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391
سکه های ساسانی درداراب تاریخ : چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391
کشف ابزارجراحی مغز5هزارساله درهرمزگان... تاریخ : سه شنبه 26 اردیبهشت 1391
دکترنگهبان پدرعلم باستان شناسی در ایران... تاریخ : یکشنبه 24 اردیبهشت 1391
150محوطه باستانی درقشم... تاریخ : یکشنبه 24 اردیبهشت 1391
64قطعه آجرمنقوش دوره مادها درقم کشف شد... تاریخ : شنبه 23 اردیبهشت 1391
کشف ساختارهای شطرنجی درمعماری یک شهرساسانی(استخر) تاریخ : جمعه 22 اردیبهشت 1391
ارنست هرتسفلدازکوه خواجه میگوید... تاریخ : پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391
دیواربزرگ گرگان تاریخ : پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391
برجسته ترین باستان شناسان تاریخ : چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391
سوزندوزی بلوچستان تاریخ : سه شنبه 19 اردیبهشت 1391
گاندو(تمساح پوزه کوتاه) تاریخ : دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
برگذاری چهارمین همایش باستان شناسی جنوب آسیادرزاهدان تاریخ : شنبه 02 اردیبهشت 1391
نقاشی دیواری تاریخ : پنجشنبه 11 اسفند 1390
هنرومعماری اسلامی تاریخ : چهارشنبه 10 اسفند 1390
اولین وتنهاجام انیمیشن جهان درشهرسوخته... تاریخ : سه شنبه 09 اسفند 1390
هنراسلامی دراسپانیا(اندلس) تاریخ : سه شنبه 09 اسفند 1390
شعری دروصف کوروش کبیر تاریخ : دوشنبه 08 اسفند 1390
هنرنقاشی... تاریخ : دوشنبه 08 اسفند 1390
غارهای لرستان تاریخ : یکشنبه 07 اسفند 1390
چغازنبیل(زیگورات) تاریخ : شنبه 06 اسفند 1390
چغامیش(جنوب شرقی دزفول) تاریخ : جمعه 05 اسفند 1390
مهراستوانه ای کوروش کبیر تاریخ : پنجشنبه 04 اسفند 1390


وبسایت رسمی باستان شناسی ××××××× گرگهاخوب بدانندکه دراین ایل غریب گرپدرمردتفنگ پدری هست هنوز× گرچه مردان قبیله همگی کشته شدند توی گهواره پسری هست هنوز× آب اگرنیست نترسید که درقافله مان دل دریایی وچشمان تری هست هنوز
بالای صفحه
وبسایت رسمی باستان شناسی
firefox
opera
google chrome
safari